Fotografia reklamowa

Reklama stanowi dzisiaj jedną z najprężniej rozwijających się branż. Jest podstawą każdego biznesu, żadna działalność nie może się obecnie obejść bez kampanii marketingowej. Czy to małe rodzinne przedsiębiorstwo, czy duża korporacja, czy międzynarodowa marka – reklama jest dźwignią handlu i warunkiem dłuższej obecności na rynku. Wraz z rozwojem tej branży i dostępem do innowacyjnych technologii, obraz kampanii marketingowych stale się zmienia, czerpiąc z coraz to nowszych dziedzin i korzystając ze zdobyczy techniki. Reklama w internecie, telewizji, na bilbordach i materiałach drukowanych – wszędzie tam ważny jest przede wszystkim obraz. Dlatego też dzisiaj ogromną popularnością cieszy się fotografia reklamowa.
Jest to dziedzina fotografii obejmująca zdjęcia wykonywane na potrzeby celów marketingowych. Przede wszystkim dotyczy to zdjęć implanty trójmiasto produktów, powstało nawet specjalne określenie: fotografia produktowa. Chodzi tu o profesjonalne, efektowne i jak najdokładniej dopracowane wizualnie zdjęcia przedstawiające przedmiot danej oferty. Miłe dla oka fotografie zachęcają bowiem do zakupu, bez względu na rodzaj produktu czy usługi. Odpowiednie światło i jednolite tło pozwala skupić uwagę odbiorcy na danym produkcie. Fotografia reklamowa podchodzi do tematu nieco szerzej. Produkty fotografowane są bowiem w specjalnych aranżacjach lub sytuacjach kojarzących się z daną branżą, co zwiększa naturalność danej sceny i podnosi atrakcyjność całego przekazu.
Dobrym przykładem mogą tu być np. zdjęcia potraw wykonywane na potrzeby menu restauracyjnych. Zdjęcia reklamowe trafiają też do firmowych broszur, folderów, ulotek oraz na bilbordy. To więc niezwykle ważna dziedzina współczesnej reklamy.